CNC  ismi Computer Numerical Control’ün kısaltmasıdır. Bilgisayar sayımlı kontrol anlamına gelir. CNC makineler üzerine programlama amacıyla bilgisayar yerleştirilmiş ve bu bilgisayarın gönderdiği kodları harekete döndürerek çalışan makinelerdir.

CNC tezgahların kullanımı hazırlık kodu G kodu ve yardımcı kod M kodu olarak iki kod çeşidiyle sağlanır. CNC  makinelerin kodlanmasında ISO(Uluslararası) ve DIN(Alman) olmak üzere  iki standart vardır. Fakat makine üreticileri zamanla bu kodları daha da geliştirip daha çeşitli ve daha verimli hale getirmişlerdir. 

Başlangıçtan bu güne gelen süreç sonucunda CNC makinelerin daha verimli, hatasız ve süratli programlanıp çalıştırılabilmesi için CAD(bilgisayar destekli tasarım) ve CAM(bilgisayar destekli imalat) programları kullanılır.

CNC makinelerin temel çalışma prensibi x,y,z eksenlerine hareketle sağlanır. Makine yapılmış olan bilgisayar destekli imalar kodlarını kullanarak aşağı-yukarı, sağa-sola ve ileri-geri olarak hareket eder.

CNC Router ise bu hareketlerin gerçekleştiği parça üzerine eklenmiş bir kesici ucun devamlı olarak dairesel hareketi ile işlem yapar. Bu şekilde kesilmek istenen malzeme kesici uç tarafından kesilir ve x,y,z eksenlerine hareketle birlikte bu kesim işlemi planlanmış şekilde devam eder. Bu işleme CNC Router kesim adı verilir.

CNC Router ile işlenecek malzemeler nelerdir?

CNC Router kesim ile çelik dışında, çeşitli aluminyumlar, ahşap, pleksi, dekota, pet-g, strafor, deri, kumaş, PVC, bakır, pirinç gibi malzemeler delinebilir, kesilebilir ya da kazınabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CNC Router Kesim ile neler yapılır?

Cnc router kesim ile reklam tabelaları(tabela zeminleri, harfler, yönlendirme levhaları vs.) , ahşap mobilyalar (masa, sandalye, çeşitli ahşap işlemeler, rölyefler,vs.), çeşitli endüstriyel parçalar, kişisel ihtiyaçlara göre özel kesimler başta olmak üzere daha sayamadığımız bir çok üretim yapılmaktadır.

Biz ahsaptabelaci.com olarak İzmir Karabağlar’da 300cm x 150cm kesim alanına sahip makinemizle ve Profesyonel CAD ve CAM tecrübelerimizle ihtiyacınız olan malzemelerin kesimlerini yapmak için hazırız. Lütfen ihtiyaçlarınızın üretime uygunluğu konusunda danışmak için iletişim sayfamızı kullanınız.

×

Sepet

×

Hemen WhatsApp ile veya telefon ile arayarak teklif ve bilgi alabilirsiniz.

× Hemen teklif al